Bebek Beslenmesinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Bebek Beslenmesi

Bebek beslenmesinde o kadar çok doğru bilinen yanlış vardır ki en eğitimli anneler bile bu bilgi kirliliğinin etkisi altında kalmaktadır. Özellikle ilk doğumunu yapmış hemen her annenin bu konuda sıkıntı çektiği bir gerçektir. Elbette söylenen her şey yanlış değildir ancak bazı söylemler hem kafa karıştırır hem de önemli hatalara sevk edebilir.

Büyüklerin süt olması için anneye bol bol tahin – pekmez ve diğer şekerli yiyecekleri yedirmeye çalışmaları YANLIŞ… Önemli olan annenin günlük enerji ihtiyacının normal düzeyde karşılanabilmesidir.

Bebek Beslenmesi

Bir bebeğe doğduğu anda su veya şekerli su verilmesi YANLIŞ… Doğduğu anda ve akabinde, süt salgılama refleksini artırmak ve sütün daha iyi gelmesini sağlamak için ilk yarım saat içinde bebek annenin göğsüne konmalıdır.

Emzirirken bebeğe su verilmesi YANLIŞ… Eğer özel şartlar oluşmazsa sadece anne sütü alan bir bebeğin su içmesine ihtiyaç yoktur. Ancak ishal durumu varsa suya ihtiyaç artabilir, bu durumda mutlaka hekime danışılmalıdır. Normal şartlarda anne sütüyle beslenen bir bebeğe su verilmesi boş yere bebeğin süt alma kapasitesini düşürür.

Bebek Beslenmesi

Kabız bebeklerin poposuna zeytinyağı sürülmesi YANLIŞ… Çatlak varsa, ılık oturma banyoları kullanılabilir. Ancak kabızlıkta önemli olan barsak hareketlerini düzenlemektir. Bunun için bebeğin karın bölgesine saat yönünde dairesel hareketlerle bebe yağı sürülerek masaj yapılması ve ayına uygun egzersizler yaptırılması fayda sağlayacaktır.

Annenin yediği şeyler bebekte gaz yapar YANLIŞ… Hiçbir zaman annenin barsağında oluşan gaz, kana karışıp, kan yoluyla süte taşınıp, sütten de çocuğa geçmez. Gaz, çocuğun sütü emerken yuttuğu havadır. Gazın az olması için memenin siyah kısmının tamamının bebeğin ağzına girmesi gerekir. Yetişkinler de yemek yerken hava yutarlar, ama hareket ederek gaz çıkışını sağlarlar. Bebekler hareket edemedikleri için gazlarını çıkaramazlar. Gaz bebeğin doğduğu günü takiben yaklaşık 20. günde başlar ve 4. ayına kadar yani dönme hareketleri başladığı zamana kadar devam eder. Eğer bebek doğru şekilde emzirilirse, kucağa sık alınarak hareket ettirilirse ve masaj yapılırsa gaz problemi olmayacaktır.