Sıkça Sorulan Sorular

 • Su içmeyi sevmiyorum. Bir sakıncası var mı?

  Su vücudumuzun ihtiyaç duyduğu öğelerden en önemlilerinin başında gelir. Bir insan haftalarca yemek yemeden yaşayabilirken, susuz ancak birkaç gün yaşayabilir. Su, besinlerin sindirimi, taşınması, atılması, vücut ısısının dengelenmesi gibi bir sürü işlemde görev aldığından vücutta sıvı dengesi bozulduğunda birçok görev yarım kalacaktır. Bu yüzden günlük kişiye göre değişmekle beraber 2-3 lt civarında su tüketimi gereklidir

 • Çay içebiliyorum, su yerine geçer mi?

  Çay içmek günlük sıvı ihtiyacımızı karşılayabilir ama su ihtiyacımızı karşılamaz. Çay içerek sadece sıvı içme isteğimizi yatıştırırız. Bu yüzden bol çay içerek su ihtiyacının karşılanması doğru değildir.

 • Günde 2 öğün yiyorum, yine de kilo alıyorum. Neden?

  insan vücudu düzenli yemek yenilmediğinde ya da 1-2 öğün yemek yenildiğinde olması gerekenden daha yavaş çalışır ve yediği her yiyeceği yağ olarak depolamaya başlar. Bu duruma kıtlık psikolojisi denilebilir. Nasıl kıtlık durumunda zor günlerde kullanmak için yağ, şeker, un vb gıdaları depolamaya başlıyorsak vücut da 2 öğün yemek yenildiğinde yediğiniz her besini yağa dönüştürüp depoluyor bu durumda ağırlık artışı gözleniyor. 3 ana öğün ve en az 2 ara öğün şeklinde beslenmek metabolizmayı hızlandırırken vücudu kıtlık psikolojisinden kurtarıp ağırlık kaybının yaşanmasına sebep oluyor.

 • 3 aylık bir bebeğim var ve sadece anne sütü veriyorum. Kilo vermek istiyorum sütüme zararı olur mu?

  Anne sütü ilk 6 ay boyunca bebeğin tek besin kaynağıdır. Anne sütünün miktarı ve kalitesi doğru ve yeterli beslenmeyle artacağından ilk 6 ayda zayıflama diyeti yapılması doğru değildir. Anne bebeğin ihtiyacı olan sütü salgılarken normalden daha fazla enerji harcar bu sebeple annede yavaş yavaş ağırlık kaybı gözlenir. 6. aydan sonra ise enerjisi çok düşürülmemiş diyetler ve düzenli fiziksel aktiviteyle ağırlık kaybı sağlanabilir.

 • Ayda kaç kilo veririm?

  Aylık ağırlık kaybı kişinin cinsiyetine, ağırlığına, metabolik hızına ve hastalık durumuna göre değişmekle beraber obez kişilerde 4-6 kg, hafif kilolu kişilerde 3-4 kg civarında olmalıdır.

 • Verilen yiyecekler bana çok veya az gelmez mi?

  Healthy Life Beslenme Danışmanlığına ilk başvurduğunuzda Vücut Kompozisyon Analiz Cihazıyla vücudunuzun yağ, kas, su vb incelemeleri yapılacaktır. Görüşmemizde detaylı olarak beslenme durumunuz öğrenilip sizin alışkanlıklarınız ve vücudunuzun ihtiyaçlarına göre beslenme programınız düzenlenecektir. İlk haftalarda beslenme programına uymakta zorluk çekmeniz normal karşılanabilir ancak ilerleyen haftalarda beslenme programı sizin yaşam şekliniz haline dönüşecektir.

 • İdeal kilom kaç olmalı?

  BKİ(Beden Kitle İndeksi)'ne göre ideal kilo, kişinin de mutlu olacağı kilo aralığı göze alınarak belirlenmelidir.

 • İdeal kiloma düşmek ne kadar zaman alacak?

  Diyetisyenlerimiz ile görüşmeniz sonucu, yazılmış olan program size özel hazırlandığı için hazır bir program değildir. Size özgüdür ve amaç sadece kilo vermek olmamalıdır. Sağlıklı beslenmeyi hayatınıza geçirmeyi ve rutin kilo verişi ile birlikte kas kaybının olmaması hedeflenmelidir. Zaman ile alakalı bilgi programa devam ettiğiniz 1 ay içerisinde yaklaşık olarak tahmin edilebilir.

 • İdeal kiloma çıkmak ne kadar zaman alacak?

  Kilo alma problemi olan kişilerde genelde sıkıntı iştahsızlıktır. İştah problemi yemek yeme ile sağlanmalıdır. Yemedikçe kilo verme kilo verdikçe mutsuz olma mutsuz oldukça daha fazla kilo verme kısır döngüsüne girmemek için önerilen yeme programına birebir uyulmalıdır ve alışkanlık haline getirilmedir ki sağlıklı beslenme hayat tarzı haline gelsin.

 • İlaç kullanımını öneriyor musunuz?

  Piyasada hızlı ağırlık kaybını garantileyen birçok ilaç ya da bitkisel destek ürünü bulunmaktadır. Bu ürünlerin neredeyse hepsi vücuda farklı farklı zararlar vermektedir. Doğru beslenmeyi öğrenmeden ve düzenli fiziksel aktivite yapmadan kaybedilen ağırlık çoğunlukla kas ve sıvı kaybı şeklinde olacaktır. Bu sebeple ilaç kullanarak verilen kilolar hem hızla geri alınacak hem de sağlığınız olumsuz yönde etkilenecektir.