Yöntemlerimiz Hakkında Kısa Bir Bilgi...

Yöntemlerimiz

Biz Healthy Life ailesi olarak ideal kilonuza ulaşıncaya kadar size dört ana başlık altında hazırlanmış olan özel programlar çerçevesince size hizmet ediyor olacağız. Bu aşamalar kısaca:

  • Tanışma ve Bireysel Yaşam Tarzı Değerlendirmesi
  • Haftalık Ölçüm ve Vücut Analizleri
  • Haftalık Kontroller
  • Kilo Koruma Programı

olacak ve size nasıl bir sağlıklı yaşam tarzı belirleme konusunda destekleyici birer eleman olarak kalacaktır.

Yöntemlerimiz
1- Tanışma ve Bireysel Yaşam Tarzı Değerlendirmesi

Danışanlarımız ilk görüşmede size özel hazırlamış olan bireysel yaşam tarzı değerlendirme formunu doldurur. Doldurulan formla birlikte ilk yapılan söyleşide bireyin sağlık ve vücut ağırlığı durumu, yapılan analizler sonucunda vücut kompozisyonu, beslenme alışkanlıkları, besin seçimi, yaşam tarzı, fiziksel aktivite düzeyi değerlendirilir. Değerlendirme sonrası bireyin yaşam tarzına adapte edilen beslenme programı hazırlanır. Beslenme programının nasıl uygulanması gerektiği hakkında kişiye bilgi verilir. Sağlıklı beslenmenin sağlığı koruyucu ve geliştirici etkisinden ve sağlıklı beslenme ilkelerinden bahsedilir.

2- Haftalık Ölçüm ve Vücut Analizleri

Vücut kompozisyonun saptanması, uygulanan beslenme programının vücut kompozisyonuna olan etkilerinin belirlenmesi amacı ile her hafta çeşitli bilimsel yöntemler yardımı ve teknolojik aletler ile vücut analizi yapılır. Bu analiz sonucunda vücut ağırlığı, bazal metabolik hız, vücut yağ dokusu ve kas dokusunda meydana gelen değişmeler, vücuttaki ödem miktarı belirlenir.

Biyoelektrik Empedans Analizi: Vücutta bulunan yağ ve kas dokusunun elektriğe gösterdiği direnç temeline dayanır. Yöntemde zayıf elektriksel akım empedansı ölçülür. El ve ayaklarda uygun noktalara verilen akımın bütün vücuda verilmesi ile vücut yağ miktarı, yağsız vücut kitlesi, vücut suyu, kas gücü ve ödem gibi birçok veri elde edilir. Biyoelektrik empedans analizi sonuçlarının doğru olması için, ölçülecek kişinin 24 saat öncesinden ağır fiziksel aktivite yapmamış olması, 24 saat önceden alkollü içecek, 4 saat önceden çay ve kahve içmemiş olması ve en az 2 saat önceden yemek yemeyi bırakmış olması daha doğru sonuç almamıza yardımcıdır.

3- Haftalık Kontroller

Programa başlandıktan sonra haftalık kontroller gerçekleştirilir. Vücut ağırlığı ve kompozisyonundaki değişiklikler ve önemli diğer parametrelere göre beslenme programında değişiklikler yapılır.

4- Kilo Koruma Programı

Yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu, vücut kompozisyonu ve kas gücüne göre hedef kilosuna ulaşmış kişiler kilo koruma programına alınır. Bu program ile verilen kiloların geri alınması önlenir ve ideal kilosunu koruması sağlanır. Kişiye verilen enerji yavaş yavaş arttırılarak ölçümler doğrultusunda ömür boyu uygulayacağı beslenme haritası çıkartılır. Sağlıklı beslenmeyi kişinin yaşam tarzı haline getirmek en önemli amaçlardan biridir.